הסדרי חוב

קיימות צורות שונות להגיע אל הסדרי חוב, אך כאשר אנו טרודים בחובות ונאבקים לשלם אותם, איננו רואים את כל האפשרויות שעומדות בפנינו. כמו כן איננו מודעים לכל ההליכים הקיימים וכל הדקויות בהבדלים ביניהם. למשל המונח חקירת יכולת לחייב עשוי להישמע לנו משהו מפחיד, אך האמת שזהו הליך שיכול מאוד לעזור. הפתרון למצבים אלו הוא פניה אל עורך דין חובות אשר יעזור לעשות סדר בדברים, לייעץ ולהעניק לכם ייעוץ משפטי.

באמצעות עורך הדין ניתן להבין את כל האפשרויות הקיימות, להבין מה היתרונות והחסרונות של כל הליך. ובשורה התחתונה לדעת מהי אסטרטגיית הפעולה המתאימה עבור החובות שלכם. כמו כן, אם מתנהלים נגדכם תיקים בהוצאה לפועל, יתכן כי כבר החלו פעולות גבייה שונות המפעילות עליכם לחצים כבדים. לעתים הליכי הוצאה לפועל יכולים להוסיף למצוקה המשפחתית ואף לפגוע ביכולת שלכם להתפרנס; למשל כאשר ישנן הגבלות על רישיון נהיגה או עיכוב יציאה מהארץ. חשוב לדעת שיש דרך המאפשרת עיכוב הליכי הוצאה לפועל. חובה להיעזר בשירותי עורך דין הוצאה לפועל.

הסדרי חוב

הסדרי חוב

השאלה כאן היא איך לצאת מחובות. ישנם הליכים שונים בהם תוכלו להיעזר, להלן כמה מהם והסבר קצר על כל הליך. אנו מדגישים כי ההסברים הללו אינם מציגים את התמונה המלאה ואין זה תחליף לייעוץ אישי.

הסדר חוב מול נושים – בין אם נפתחו הליכי הוצאה לפועל או עדיין לא, ישנן דרכים להסדיר את החוב מול הנושים. חובות לבנקים, חובות לחברת החשמל, חובות ארנונה… תמיד ניתן לפנות אל הגופים השונים ולנסות להגיע איתם להסדרים. אפילו כאשר מדובר בגופים חזקים כמו במקרה של חובות לבנקים, ניתן להגיע להסדרים שונים ולהימנע מהליכים משפטיים. בסופו של דבר כל אותם נושים יעדיפו להימנע מהליכים משפטיים יקרים ולכן הם עשויים להתגמש וללכת לקראתם במידה ויראו שיש לכם כוונות רציניות. חשוב כמובן למצוא עורך דין שיעזור לכם בניהול המשא ומתן.

חקירת יכולת לחייב – בהמשך המאמר נסביר מעט בהרחבה על ההליך. בעיקרון אתם יכולים לפנות אל ההוצאה לפועל ולבקש חקירת יכולת. כמו כן אם הגשתם בקשה לאיחוד תיקים, חקירות יכולת הן חלק מההליך. המטרה של החקירה היא לבחון את יכולותיכם הכלכליות על מנת להתאים עבורכם צו תשלומים שבו אתם יכולים לעמוד.

חקירות יכולת לחייב

איחוד תיקים 3% – הליך זה מתאים עבור המקרים בהם מתנהלים נגדכם מספר תיקים בהוצאה לפועל. כאשר אתם מסתבכים בחובות לגורמים שונים, מתחילים להיפתח תיקים רבים בהוצאה לפועל. הם אפילו יכולים להתנהל בלשכות הוצאה לפועל שונות. בכל תיק ישנו צו תשלומים שאינו לוקח בחשבון את האחרים, וכך אתם בקלות מגיעים למצב בו מידי חודש אתם צריכים לעמוד בדרישות תשלום בלתי אפשריות. הליך איחוד תיקים מאפשר לכם לאחד את כל התיקים לתיק אחד. התיק יתנהל בלשכת הוצאה לפועל אחת ויהיה לו רק צו תשלומים אחד. חשוב לדעת כי לא ניתן לאחד תיק חוב מזונות עם תיקים אחרים, זוהי אחת הסיבות מדוע הפתרון אינו מתאים לכל מקרה. בהסדר זה עליכם לשלם בכל חודש סכום של 3% מכלל החובות בתיקים המאוחדים, אך הוא גם מוגבל בזמן – לכל היותר 4 שנים עבור חובות של מעל 100,000 ש“ח. לכן יש לוודא כי זהו הסדר התואם את יכולותיכם הכלכליות.

הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי – זהו ההליך שבעבר כונה פשיטת רגל. הליך זה מתאים למי שסך הכנסותיו ונכסיו קטן מהחובות ואין לו אפשרות לשלם את החובות. ההליך מיועד למי שנקלע לחובות בתום לב ואופן היווצרות החוב ייבדק כאשר תגישו את הבקשה. במסגרת הגשת בקשה לחדלות פירעון תצטרכו גם להגיש תצהיר הסתבכות המגולל את הסיפור. ההליך נמשך כ 4 שנים ובמהלכו מתבצע כינוס נכסים וקביעת צו תשלומים חודשי לטובת קופת הנשייה. בין היתרונות של ההליך ניתן להזכיר את הקפאת הליכי הגבייה בהוצאה לפועל ואת האפשרות לקבל הפטר חובות על יתרת החובות שלא ניתן לגבות. אך יחד עם זאת חשוב לזכור כי זהו תהליך ארוך וקשה בו מוטלות על החייב מגבלות רבות. עבור חובות בסכום נמוך ניתן לבצע את ההליך בהוצאה לפועל.

התמודדות עם חובות דורשת הרבה יצירתיות וגם חוסן נפשי. אינכם לבד, עורך דין לענייני חובות תמיד יהיה המשענת שלכם במקרים אלו.

חקירת יכולת לחייב

במסגרת הסדרי חוב, יתכן כי ההוצאה לפועל תבצע חקירת יוכל לחייב. יתכן גם כי מיוזמתכם תבקשו את החקירה על מנת לקבל צו תשלומים שבו אתם יכולים לעמוד. גם זוכה יכול לבקש מההוצאה לפועל לבצע את החקירה כאשר הוא חושב שיש לכם את האמצעים לשלם את החוב.

בטרם נערכת החקירה החייב מגיש תצהיר המפרט את יכולותיו הכלכליות באמצעות מענה לשאלון מפורט. בשאלון תצטרכו להצהיר על כל הכנסותיכם וההוצאות השוטפות. חשוב לגבות אותו בכל המסמכים הרלוונטיים כמו תדפיסי חשבון הבנק, תלושי המשכורות וכו‘. ישנם מקרים בהם החקירה מבוצעת אך ורק על סמך התצהיר וללא צורת בנוכחות החייב. כמובן שלצורך כך חשוב להגיש את הטופס עם כל המסמכים המתאימים, לכן כדאי גם לעשות זאת באמצעות עורך דין לענייני הוצאה לפועל.

עיכוב הליכי הוצאה לפועל

עיכוב הליכי הוצאה לפועל

כאשר ההוצאה לפועל מתחילה בפעולות הגבייה, ניתן להגיש בקשת עיכוב הליכי הוצאה לפועל באמצעות הגשת טופס 214. שימו לב כי עיכוב הליכים אינו מבטל את ההליכים. למשל אם מדובר בעיקול חשבון בנק, משמעות עיכוב העיקול הוא שלא יהיה ניתן לממש את הכספים שבחשבון (כלומר ההוצאה לפועל לא תוכל לממש אותם לטובת גביית החוב), אך מבחינת החייב העיכוב אינו מאפשר פעילות רגילה בחשבון.

ישנם הליכי הוצאה לפועל בהם מתקיים עיכוב הליכים אוטומטי, כמו בהליך חדלות פירעון והליך איחוד תיקים.

עיכוב הליכי הוצאה לפועל ניתן לבקש בנסיבות מסוימות, כלומר צריכה להיות סיבה בגינה אתם מבקשים את העיכוב. ניתן להגיש את הבקשה במסגרת ההליכים הבאים:

התנגדות לביצוע שטר.
התנגדות לתביעה על סכום קצוב.
כאשר ישנה אי בהירות לגבי פסק הדין והרשם פנה לבית המשפט לקבלת הבהרה.
במידה וגובש הסדר חוב מול הזוכים שלא דרך ההוצאה לפועל.

עקבו אחרינו גם בפייסבוק.

 

עורך דין הוצאה לפועל אפרים קוליו

עו"ד אפרים קוליו

המשרד מנוהל על ידי עורך דין – אפרים קוליו אשר סיים את לימודי המשפטים בהצטיינות והינו בעל תואר שני במשפטים (LL.M), מאוניברסיטת בר אילן. נמשרד מתמחה בתחומי המשפט האזרחי – מסחרי, תביעות כספיות, הסדרי חובות, הוצאה לפועל וחדלות פירעון (פשיטת רגל). ובתחום דיני משפחה וירושה. למשרד ניסיון רב במתן פתרונות יצירתיים בתחומים בהם הוא עוסק תוך תשומת לב לפרטים הקטנים. המשרד חרט על דגלו מתן שירות וטיפול אישי לכל לקוח, פרטי או עסקי, ללא פשרות ותוך עמידה עיקשת עד לתוצאה המיוחלת.

5/5
יצירת קשר

מאמרים

יצירת קשר
WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן